Novinky

Dar od poľovníkov už slúži malým pacientom

Odovzdanie prístroja v trenčianskej nemocnici, na snímke zľava Pavol Šimurka, Zsolt Puha, Tomáš Janík, Marko Igonda. Foto: v spolupráci s www.terajsok.sk/ Rastislav Harakal

Charita poľovníkov vyústila do úspešného konca. Pediatrická klinika vo Fakultnej nemocnici Trenčín už používa monitor refluxu, na jeho kúpu prispeli poľovníci a fanúšikovia Národnej charitatívnej poľovačky (NCHP) sumou 10 523,72 eur.

Prístroj v nemocnici slávnostne odovzdali 28. júla JUDr. Zsolt Puha, štatutár o.z. Národná charitatívna poľovačka 2020 a ambasádor NCHP herec Marko Igonda, nemocnicu na podujatí zastupovali riaditeľ FN Trenčín Ing. Tomáš Janík, MBA, prednosta a primár kliniky pediatrie MUDr. Pavol Šimurka, PhD.

,,Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí podporili našu nemocnicu prostredníctvom daru, ktorý využijeme na pediatrickej klinike. Sme radi, že sa podarilo dotiahnuť do konca zakúpenie tohto prístroja, ktorý zásadným spôsobom zlepší starostlivosť o našich najmenších pacientov. Prístroj bude efektívne využívaný. Budem rám, ak sa naše poďakovanie dostane ku všetkým, ktorí sa zúčastnili na tejto zbierke, aby ich mohol hriať pri srdci dobrý pocit,“ povedal riaditeľ Tomáš Janík.

Zsolt Puha pripomenul, že trenčiansku nemocnicu odporučil Marko Igonda, za čo mu je vďačný. ,,Druhýkrát sa nám podarilo cez charitatívny predaj odznakov pomôcť detskej klinike. Vlani to bolo v Nových Zámkoch a tento rok v Trenčíne. Vážim si každého poľovníka, ktorý sa zapojil do našej dobročinnej akcie a verím, že budúci rok budeme odovzdávať potrebný prístroj v ďalšej nemocnici,“ uviedol štatutár NCHP.

,,Som rád, že môžem byť súčasťou tohto projektu. Teší ma, že pomôžeme malým pacientom, a že zbierka dáva zmysel,“ doplnil Marko Igonda.

Monitor refluxu, na kúpu ktorého prispeli poľovníci.
Foto: v spolupráci s www.terajsok.sk/ Rastislav Harakal

Podľa primára Pavla Šimurku je kúpa prístroj zavŕšením dlhoročných snáh, prístroj nepatrí medzi lacnejšie. Stojí okolo 16 tisíc eur. ,,Posúva diagnostiku a možnosti liečby od malých detí po veľké s problematikou, ktorá súvisí s tráviacimi ťažkosťami. Nemáme náhradu za tento prístroj,  je to jedinečná diagnostická metóda. Preto sme radi, že máme vybavenie, ktoré patrí medzi sofistikovanú, zlatú štandardnú diagnostiku,“

Monitor slúži na 24 hodinové meranie kyslosti na žalúdkom. Je určený na indikácie ťažkostí, ktoré súvisia s problémami horného tráviaceho traktu a niekedy aj s dýchacím ťažkosťami, astmatickými alebo v oblasti ušno-nosno-krčnej. Diagnostikuje, či sa zo žalúdka vracia potrava, a tiež to aká potrava.

Občianske združenie Národná Chari­tatívna Poľovačka 2020 o. z. vzniklo v roku 2020. Je to nezávislý právny subjekt, ktorý zorganizuje a koordinuje charitatívne poľovačky na celoštátnej úrovni.  Tie by sa mali konať každý rok 27. decembra. Posledné dva roky boli poznamenané opatreniami v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu, a preto sa namiesto poľovačiek uskutočnil charitatívny predaj odznakov s logom NCHP.