Novinky

Pomoc pre rodiny z Ukrajiny

Národná charitatívna poľovačka pomáha rodinám a deťom, ktoré poznačil vojnový konflikt na Ukrajine. Do dobročinných akcií sa zapojili poľovníci zo Slovenska aj z Maďarska.

Slovenská Národná charitatívna poľovačka (NCHP) poskytla vitamíny a dezinfekčné gély za viac ako 38 tisíc eur. Zásielka s touto pomocou je súčasťou zbierky, ktorú organizuje majster sveta v profesionálom boxe Tomi Kid Kovács. Prvá polovica už odišla na Ukrajinu, kde ju prevzali humanitárne organizácie, ktoré sa venujú ľuďom v kríze.

,,Zameriavame sa tiež na rodiny, ktoré prišli na Slovensko. Mnohí docestovali s jednou alebo iba s dvomi taškami. Práve ku nim poputuje druhá časť vitamínov a gélov od charitatívnej poľovačky. Viezol som už mnoho ukrajinských detí na pohotovosť s horúčkami alebo s chrípkou, a tieto výrobky sú pre nich potrebné,“ povedal Tomi Kid, ktorý si váži dar od  poľovníkov.

Poľovníci z maďarskej Národnej charitatívnej poľovačky (OJV) pomáhali Medzinárodnej rade pre poľovníctvo a ochranu zveri (CIC) otvoriť distribučnú stanicu potravín pre utečencov, spolupracovala aj maďarská vláda.

V pohraničnom meste Záhony postavili stan, kde pracovníci CIC a rodinní príslušníci spolu s maďarskými poľovníkmi (hlavne členovia Klubu poľovníkov Diana zo všetkých regiónov krajiny) varia teplé jedlo. Počas otváracieho víkendu začiatkom marca tu podali 500 jedál v sobotu a 300 raňajok v nedeľu. V sobotu varili zemiakový paprikáš, raňajky pozostávali z párkov, slaniny a omelety.

Túto iniciatívu zabezpečuje CIC z darov svojich členov. Dopyt zo strany utečencov je obrovský. ,,Spolu s Tamásom Marghescu, generálnym riaditeľom CIC, sme vedeli, že sa musíme spojiť a konať v takejto núdzovej situácií. Ukázalo sa, že maďarskí poľovníci cítia spoločenskú zodpovednosť a sú príkladom pre poľovníkov nielen v Európe. Nezištnosť, solidarita, ľudskosť – týmito slovami sa riadi náš každodenný život,“ povedal László Fejes, štatutár OJV.

Zástupcovia oboch charitatívnych poľovačiek, slovenskej aj maďarskej, ďakujú svojim členom a partnerom, ktorí prispeli na dary a dobročinné akcie. Uvedomujú si, že pomoc ľuďom z Ukrajiny musí byť trvalá a nekončí.

(red)